כללים לכתיבת עבודה אקדמית

כאשר ניגשים לכתיבת עבודה אקדמית במסגרת קורס באוניברסיטה או במכללה, עלינו לדעת כי יש כללים לכתיבת עבודה אקדמית, כאשר אמנם הכללים יכולים להשתנות מעט בין מוסדות הלימודים השונים ובין הנושאים הנלמדים, אך שלד העבודה נותר בעינו.

בכתבה הבאה נציג סט של כללים לכתיבת עבודה אקדמית סטנדרטית.

כללים לכתיבת עבודה אקדמית

כללים לכתיבת עבודה אקדמית

עבודה אקדמית, שאינה עבודה סמינריונית, תהיה לרוב בעלת כעשרה עמודים מודפסים וממוספרים. במרבית המקרים, גודל הגופן יהיה 12 בפונט David וברווח סטנדרטי של שורה וחצי.

נושא העבודה

עלינו לנסח בדף השער של העבודה את נושא המחקר של העבודה האקדמית שלנו. בתחילת העמוד נרשום את שם המוסד בו אנו לומדים, שם הפקולטה או המחלקה ושם הקורס. במרכז העמוד נרשום את נושא העבודה. בתחתית העמוד נרשום פרטים האישיים: שם ושם משפחה, ת.ז, תאריך הגשת העבודה ושם המרצה.

תוכן עניינים

עמוד שיכלול את ראשי הפרקים של העבודה האקדמית ומספר העמודים.

מבוא

בעמוד אחד נכתוב תקציר לעבודה שלנו, נגדיר את הנושא בקווים כלליים, נציין את המקורות בהם נשתמש, שיטת המחקר שבה ננקוט, מודלים ומושגים מרכזיים, ושאלת המחקר עליה אנחנו מעוניינים לענות. העדיפות היא לכתוב מבוא לאחר שסיימנו את העבודה, כך נוכל לבנות אותו בצורה הגיונית וכרונולוגית.

כותרות הפרקים

בכל תחילת נושא, נציין את שם הפרק עליו נפרט במסגרת העבודה האקדמית. בעבודות קטנות לא יהיו תתי פרקים, אלא רק בעבודות גדולות. אם יש לנו תתי פרקים, ניתן לכל אחד מהם כותרת משלו. זהו החלק הארי של העבודה, בו עלינו להתמודד עם שאלת המחקר, תוך הצגה ממוקדת של התוכן והקשרו לנושא העבודה. חלוקת העבודה לפרקים תעזור לנו במיקוד של הצגת התוכן, ולא תגרום לנו להתפזר בניתוח של מידע מיותר.

סיכום, דיון ומסקנות

זהו הפרק המסכם של העבודה, בו נענה על שאלת המחקר אותה רצינו לבחון. נסיק מסקנות והשלכות עתידיות לגבי הנושא הנידון. לא תמיד נוכל להגיע לפתרון בעיה מחקרית. לאחר פירוט זה, ניתן להוסיף דעה אישית על מהלך כתיבת העבודה ותהליך המחקר, אך מבלי להביע דעה בנוגע למסקנה המחקרית הנגזרת ממנו.

כללים לכתיבת עבודה אקדמית – הערות

קיימות שיטות שונות לכתיבת מקורות. העיקריות שבהן – כתיבת מקור בגוף העבודה או כתיבת הערת שוליים. הכוונה היא אזכור המקור עליו התבססנו במהלך כתיבת העבודה. השיטות ייקבעו לפי דרישות המרצה בקורס או לפי הענף האקדמי.

ביבליוגרפיה

רישום המקורות האקדמיים בהם עשינו שימוש. לכל ענף אקדמי חוקים ברורים משלו המסבירים מפורשות כיצד לרשום מקורות ביבליוגרפיים. חשוב להקפיד על כתיבה ביבליוגרפית נכונה בעת כתיבת עבודות אקדמיות.

הדפסת העבודה

יש להגיש את העבודה מודפסת לאחר הגהה קפדנית.

סיכום – כללים לכתיבת עבודה אקדמית

עבודה חשוב להגיש באופן מקצועי העונה היטב ובצורה ברורה מבחינת כללים לכתיבת עבודה האקדמית והדרישות של כל קורס וכל עבודה.

כתיבת עבודה אקדמית על ידי גורם מנוסה ומיומן יכולה להביא לתוצר יותר מקצועי ואיכותי. מחפש את הגורם הזה? פנו לצוות המומחים של ויקידמיה.

עקבו אחרינו גם בעמוד הפייסבוק, לטיפים ומידע נוסף.

צרו קשר למידע נוסף:

סגירת תפריט
נגישות