מסלול מחקרי בתואר השני, כל מה שיש לדעת

תואר שני הוא תואר שונה לחלוטין מתואר ראשון ולימודי תעודה. זהו תואר אקדמי שבעזרתו מתמקצעים לעבודה מסוימת באמצעות האקדמיה. כיום יש מספר מקצועות בהם ניתן ללמוד תואר שני. כמו כן, מספר מוסדות להשכלה גבוהה בישראל מקיימים לימודי תואר-שני. אחד מהתחומים שניתן ללמוד בתואר זה הוא לימודי-מחקר, או בשמו האחר מסלול-מחקרי.

מסלול מחקרי? קדימה, בוא נשמע?

מסלול מחקרי הוא מסלול באקדמיה שבאמצעותו ניתן לפתח קריירת מחקר. מסלול מחקרי הוא מסלול שנלמד באוניברסיטאות ובמכללות במשך שנתיים, בהן הסטודנט לומד קורסים שונים,סדנאות מחקר וכותב את עבודת התזה.

עבודת תזה, היא עבודה שמגלמת מחקר מקיף ותובעני שהסטודנט קיים. כל סטודנט שרשום למסלול מחקרי חייב בסוף הלימודים להגיש עבודת תזה שכתב במשך שנה או יותר בסוף הלימודים. עבודת תזה,היא עבודת חקר שבוחנת השערה או טענה מסוימת שהסטודנט רוצה לבחון. על מנת לבחון אותה,  הסטודנט עורך מחקר וכותב את ממצאיו בעבודה אקדמית מקיפה.  לאחר שהגיש את העבודה ועמד בכל הדרישות האקדמיות, הסטודנט מוסמך לסיים את הלימודים ונחשב לבעל תואר-שני במסלול מחקרי. כמו כן, ציון העבודה יקנה לו את האפשרות להמשיך ללימודי דוקטורט או כל תחום בו יחפוץ לעסוק.

בנוסף אל עבודת תזה, יש קווי דמיון ושוני בין מסלול מחקרי ומסלולים לא מחקריים בתואר- שני. קווי הדמיון הם אורך הלימודים  –  שנתיים בממוצע, רמת הלימודים –  רמה אקדמית גבוהה ולבסוף התוצר של הלימודים  –  התמקצעות. מבחינת השוני, רק במסלול מחקרי כותבים עבודת תזה בעוד שהמסלולים לא מחקריים, צריך לערוך פרויקט גמר ועוד כשלוש עבודות סמינריון. כמו כן,  במסלול לא מחקרי לומדים יותר קורסים והוא קצר יותר ממסלול מחקרי.

מבחינת תנאי הקבלה, על מנת להתקבל למסלול מחקרי צריך לעמוד במספר תנאים: התנאי הראשון הוא ממוצע ציונים גבוהה בתואר הראשון. הסיבה לכך היא בעובדה שבמסגרת הקורסים למסלול מחקרי, לומדים תכנים ברמה אקדמית גבוהה, בנוסף לדרישות מחמירות מצד המרצים. סטודנט שלומד במסלול מחקרי צריך להיות סטודנט בעל יכולות למידה, הבנה וניסוח גבוהות. מדד ליכולות אלו הוא ספח הציונים של התואר הראשון.

התנאי השני הוא יכולת מחקרית. בגלל שתואר שני במסלול מחקרי מיועד למחקר, חשוב מאוד שלסטודנט תהיה תודעת מחקר. תודעת מחקר הכוונה, נכונות לקיים מחקר עצמאית עם תמיכה ממלווה, רעיונות למחקרים והיכרות עם ספרות מחקרית. התנאי הסופי הוא ראיון אישי בו נחשפים לאישיות הסטודנט, בו בוחנים האם הוא מתאים להלך החוג. בנוסף גם נבחן רושם ראשוני וכימיה.

מכל האמור לעיל, מסלול מחקרי הוא מסלול שמיועד לאנשים המעוניינים לפתח קריירה מחקרית ולהיות אקדמאים. זהו מסלול שאיננו מתאים לכל אחד ודורש זמן, השקעה, סובלנות וסבלנות; כמו כן נדרשות יכולות חשיבה, ניסוח וכתיבה ברמה גבוהה. כמו כן ,ונכונות לעבוד עצמאית. אם סטודנט יכול לעבוד בתנאים הללו אין שום סיבה שלא ילמד במסלול מחקרי ויגשים את החלום שלו להיות חוקר באקדמיה.

זקוקים לסיוע
בכתיבת עבודות?

נשמח לסייע, השאירו פרטים:

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

סגירת תפריט
נגישות

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים