עזרה בכתיבת עבודה ללימודים: חשיבות שאלת מחקר והשערות מחקר

עזרה בכתיבת עבודה ללימודים: חשיבות שאלת מחקר והשערות מחקר

אחד השלבים החשובים בכל כתיבת עבודה במסגרת הלימודים האקדמיים הוא גיבוש שאלת מחקר והשערות מחקר. המאמר הבא מבית ויקידמיה יספק לכם עזרה בכתיבת עבודה ללימודים

במסגרת לימודי התואר שלכם אתם בוודאי מתמודדים לא אחת עם האתגר של כתיבת עבודה אקדמית, ובשנת הלימודים האחרונה מחכות לכם גם עבודות סמינריוניות, שהן פרויקטים מורכבים ורגישים בפני עצמם. בשלב מאוד מוקדם בתהליך שאליו אתם יוצאים, אתם מתבקשים להציג שאלת מחקר והשערות, וזוהי הנקודה שבה סטודנטים רבים נעשים קצת אובדי עצות. חשוב מאוד להבין עד כמה משמעותיות שאלת המחקר וההשערות. הן מושפעות מהסקירה הספרותית וממסקנות והשערות שהועלו על ידי חוקרים אחרים, הן נובעות מתוך רציונל המחקר והן גם בעלות השפעה עצומה על שיטת המחקר הנבחרת, על איסוף הנתונים ועל ניתוחם. זקוקים לקבלת עזרה בכתיבת עבודה ללימודים? הנה הטיפים שלנו לבניית שאלת מחקר.

איך מנסחים שאלת מחקר?

שאלת המחקר העומדת במרכזה של עבודה אקדמית או סמינריונית צריכה, לפני הכל, להיות ממוקדת מאוד, כך שהיא תוביל את החוקר (הסטודנט) ואת הקוראים אל כיוון החקירה המתאים ותספק מסגרת כללית למחקר כולו. למעשה, ניסוח מדויק של השאלה יפשט את הכנת העבודה באופן משמעותי. עם זאת, גם ניסוח מדויק וממוקד לא תמיד יספיק, בוודאי אם תבחרו בשאלה המנוסחת באופן כללי או ערטילאי מדי, באופן שיקשה עליכם ועל הקוראים להבין מה בדיוק אתם מבקשים לבדוק, ועוד יותר מכך – שאלה שאיננה ברורה ומעשית היא שאלה שתקשה עליכם למצוא את הכלים הנחוצים לפתרונה. ככל שתהיו ברורים יותר כך יהיה לכם הרבה יותר פשוט לתכנן את המסלול הנכון בדרך לאיסוף הממצאים ולניתוחים לצורך הסקת מסקנות.

שערו השערות מחקר

לאחר שניסחתם שאלה מדויקת, ברורה ומעשית, אתם יכולים לעבור לשלב הבא ולהציע את השערות המחקר שלכם. אם מטרתה של עבודה אקדמית היא להשיב על שאלת המחקר, הרי שהיא זקוקה לכיווני חקירה אפשריים. אם כן, בעקבות השאלה שניסחתם ועל פי המחקרים שאיתרתם, אתם בהחלט יכולים לשער מה יהיו הממצאים שלכם. הרקע התיאורטי הוא חשוב מאוד בהקשר הזה, משום שהשערת המחקר צריכה להיות הרבה יותר מאשר ניחוש או הימור, אלא מושפעת ממחקרים קודמים.

ייתכן כי במהלך התהליך של כתיבת עבודה אקדמית תמצאו עצמכם מלטשים את השערות המחקר, מבצעים בהן שינויים או אף ממקדים עוד יותר את שאלת המחקר – אין בכך כל רע, ולמעשה זה הגיוני ומקובל שעל פי הסקירה הספרותית וככל שמתקבלים נתוני אמת מהשטח, כך גם השאלה וההשערות שלכם יעברו שינויים והתאמות. נכון, מדובר באתגר לא פשוט, כמו כל עבודה אקדמית באשר היא, אבל בעבודה נכונה ובתשומת לב לפרטים הקטנים אפשר לעבור את זה בכבוד גדול ובציון מרשים.

סגירת תפריט
נגישות

צרו קשר