הסילבוס ותרומתו

סילבוס הוא מסמך הנכתב על-ידי המרצה, אותו הוא מחלק לסטודנטים שלו, כסקירה של מהלך הקורס אותו הוא מלמד. הסילבוס מחולק ברוב המקרים ביום הראשון ללימודים.

מבנה סילבוס:

  1. כותרת הקורס והשיעורים המתוכננים בקורס.
  2. שם המרצה ופרטי ההתקשרות עימו.
  3. ציפיות המרצה ודרישת הנוכחות מהסטודנט.
  4. סקירת הנושאים והפרקים אותם ילמד המרצה.
  5. תאריכי בחינות (אם יש).
  6. מדיניות מתן הציון בקורס.
  7. משימות נדרשות.

סילבוס הוא מפתח להצלחה בקורס. אם הסטודנט ישתמש בו ככלי ניהול, הוא יזכה לתהליך של למידה נכונה. הוא דורש מסטודנטים לחשוב על ארגון הקורס והמטלות בשלב מוקדם, עוזר להבין מדוע על הסטודנטים להימצא בכלל בכיתת הלימוד, ובאיזו מידה הקורס תואם לתחום הלימוד (סטודנטים בשנת הלימודים הראשונה באקדמיה נוטים להיות מבולבלים מבחינת הדרישות הלימודיות והעומס). הסילבוס עוזר לסטודנט בתיאום ציפיות, בונה תשתית לימודית של הגשת מטלות, עבודות אקדמיות, או עבודות סמינריוניות וקביעת מועדי הגשה מראש ומעניק ידע רלוונטי בתחום הלימוד.

סילבוס עוזר לסטודנט מבחינת מיקוד וחלוקה לראשי פרקים ולתתי-פרקים, מעניק ידע עדכני ורלוונטי בתחום הלימוד, ובנוי לפי רצף כרונולוגי או הגיוני מבחינת נושאי הלימוד. הוא משמש כקו מנחה עבור המרצים והסטודנטים כאחד, ומאפשר היצמדות מראש לתכנים המוגדרים בקורס. כמובן שלרוב, ניתן לחרוג בצורה כזו או אחרת מהתכנים לפי הדינמיות של הקורס, כלומר ניתן להיצמד אליהם מראש או להרחיבם במידת ההתפתחות הלימודית. האינטראקציה שבין הסילבוס והצהרות המרצה לבין הסטודנטים מהווה תיאום ציפיות רצוי וראוי, ומאפשרת שיח מקצועי ושיתוף פעולה.

במקרים של קורסים מתוקשבים (למידה מרחוק), לסילבוס חשיבות מכרעת מבחינת תיאום ציפיות זה. הוא הופך לאמצעי העיקרי מבחינת תכני הלימוד הרלוונטיים בקורס, דרכו הסטודנט מקבל ידע והכוונה ללימוד עצמי.

מבחינת מוסדות הלימוד, הסילבוס משמש חלק מאמצעי הערכה והכרה של התכנית הלימודית, ולכן האידיאל הוא שעליו להציג מידע מספק לקהל היעד שלו; סטודנטים שנרשמו לקורס מסוים, או סטודנטים המתעניינים לגבי קורס מסוים ומעוניינים לקרוא על תכניו.

סילבוס הוא חוזה בין המרצה לבינך – עשה בו שימוש חכם!

זקוקים לסיוע
בכתיבת עבודות?

נשמח לסייע, השאירו פרטים:

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

סגירת תפריט
נגישות

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים