מהם לימודי דוקטורט?

“דוקטור לפילוסופיה” הוא תואר אקדמי שמוענק לבוגרי מסלול תואר שלישי או בשמם האחר לימודי דוקטורט. בהגדרתם לימודי דוקטורט הם לימודים אקדמיים מתקדמים שחלים על תקופה של 3-6 שנים בממוצע. בתקופה הזו הסטודנט עורך מחקר עם נושא מחדש שלו תרומה לעולם המדע. בשונה מתארים הקודמים, תואר שלישי הוא עצמאי כשרוב האחריות מוטלת על הסטודנט. בנוסף לזאת, הסטודנט לתואר שלישי עובד יחדיו עם מומחה בתחומו שתפקידו הוא לבקר וללוות את הסטודנט בעבודת המחקר. תואר שלישי הוא תואר ששונה לחלוטין מהתארים הראשון והשני. בדרך כלל כשחושבים על המושג “תואר אקדמי” חושבים על מוסד חברתי בו אנשים לומדים קורסים ועוברים הכשרות שונות על מנת לרכוש מקצוע.

בתואר ראשון(BA) לומדים את הבסיס התיאורטי ובתואר השני (MA) “עולים דרגה” במורכבות האקדמית ורוכשים הכשרה מעשית יותר. בניגוד אליהם, תואר שלישי הוא תואר שכולו מתרכז במחקר ייחודי שעל הסטודנט (חוקר לעתיד) לבצע על מנת לקבל את התואר דוקטור שעימו יוכל לעבוד באקדמיה. כל אחת מהשנים בהן מתקיימים הלימודים עוסקת בשלב אחר לביצועו של המחקר. לכן תואר שלישי הוא תואר ששונה בתכלית שלו ובמהות שלו מהתארים הקודמים, הוא תואר שאיננו דורש קורסים או הכשרות מסוימות אלא עבודה פרטנית ועבודה בצוות יחדיו עם המנחה.

על מנת לקיים מחקר דוקטורט בישראל יש לקיים את הפעולות הבאות: כתיבת סקירת ספרות, העברת ניסויים, מניפולציות או ביצוע ראיונות ( במקרה של מחקר איכותני) ולאחר מכאן איסוף הנתונים. השלב הבא הוא ניסוח תזה (פירוש וניתוח הנתונים וניסיון ליצור מודל תיאורטי על הבסיס הזה) והגשתה אל הדיסרטציה (חיבור מדעי לשם קבלת התואר דוקטור). השלב האחרון הוא “מבחן הגנת תזה” בו הסטודנט מוזמן לוועדה של חוקרים יחדיו עם בוחנים (אחד חיצוני ואחד פנימי). בוועדה המשתתפים השונים שואלים שאלות ומעלים תהיות ביחס למחקר, והמועמד צריך להשיב ו”להגן” על המחקר שלו. בסוף הוועדה הסטודנט רשאי לקבל את התואר “דוקטור לפילוסופיה”.

האם הסטודנט בלימודי דוקטורט זקוק לסיוע?

בגלל שלימודי דוקטורט הם לימודים פרטניים כשרוב האחריות חלה על הסטודנט עצמו, הוא זקוק לכמה שיותר עזרה שניתן. אמנם הסטודנט מקבל את תמיכתו של המנחה, אך עדין את רוב העבודה עושה לבדו.

למרות השוני מתארים קודמים, בסופו של דבר מחקר מדעי מתומצת לעבודה אקדמית. אולם בשונה מעבודות אקדמיות אחרות בדוקטורט הכתיבה חייבת להיות ברמה גבוהה במיוחד. למרות ההבדלים ברמת הניסוח ובסדר הגודל עבודת דוקטורט היא עדין עבודה אקדמית לכן לגופים מסייעים אקדמית יש המון ניסיון בכתיבת עבודות אקדמיות ובדוקטורט בפרט. מנגד, עבודת דוקטורט היא אחת מהעבודות האקדמיות הקשות ביותר לכתיבה, במיוחד אם יש לכתוב אותה לבד, לפיכך הפיתרון הוא סיוע שילווה את הסטודנט בכל אחד מהשלבים על מנת שיוכל להגשים את חלומו ולהיות חוקר.

עשוי לעניין אותך...

יחד נגיש עבודות אקדמיות מצטיינות

השאירו פרטים למענה מהיר:

5/5

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

נגישות

יחד נגיש עבודה אקדמית מצטיינת

5/5

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

יחד נגיש עבודה אקדמית מצטיינת

5/5

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

מאות סטודנטים ממליצים ומעריכים