לסכם הרצאות, כיצד לעשות זאת נכון

סיכום הרצאות היא פעולה שכל סטודנט חייב לשלוט בה בזמן הלימודים. הסיבה לכך היא בעובדה שבשונה ממסגרות אקדמיות אחרות החומר לא ניתן לתלמידים אלא יש לסכם את עיקרי התוכן שמועבר על ידי המרצה. עקב כך חשוב שהסטודנטים יסגלו לעצמם דרכים לעבד ולסכם מידע על מנת שיהיה להם את החומר הנחוץ לבחינה בסוף הקורס. ישנן דרכים רבות לסכם הרצאות וכל דרך היא אינדיבידואלית. אולם השתיים העיקריות והשכיחות ביותר הן סיכום בכתב או הקלדה במחשב נייד. ללא קשר לאופן בו החומר מסוכם, יש כמה גורמים שיש להתחשב בהם כאשר מסכמים הרצאה.

סיכום הרצאות, מה לעשות

להיות נוכחים בהרצאות עלול להוביל לשתי סיטואציות מנוגדות: שעמום או הסתקרנות. נשאלת השאלה מתי הסטודנט משתעמם בהרצאה? והתשובה לשאלה הזו תלויה בשני גורמים. גורם אחד תלוי במידת הערנות והעניין של הסטודנט בנושא ההרצאה. לעיתים הנושא לא רלוונטי לסטודנט. גורם שני הוא דרך הוראה משעממת של המרצה או חוסר בשעות שינה מצד הסטודנט. אלו יחדיו תורמים לחוויית השעמום בהרצאה. לעומת זאת, הרצאה תהיה מסקרנת כאשר הנושא רלוונטי לסטודנט, אפילו מעיר בו את יצר הסקרנות. בהתאם לזאת, יכולת הוראה דינמית ופעילה של המרצה יכולה “לעורר” גם את הסטודנטים הכי מנומנמים.

בנוסף אל יכולת ההוראה ומידת אטרקטיביות של נושא ההרצאה, משתנה סיכום החומר גם משפיע לא פחות. סיכום חומר נראה קליל ולא משמעותי כלפי חוץ, אולם זו פעולה שחשוב לבצע אותה נכון.

אחת מהדוגמאות הטובות ביותר לסיכום לא נכון, היא סיכום יתר של מידע לא רלוונטי להרצאה. כסטודנטים כולנו נתקלנו באלו שמסכמים יתר על המידה. הם יושבים בדרך כלל בשורה הראשונה שלצדם מחברת ועט שלוף או מחשב נייד מוכן להקלדה. בנוסף לזאת כותבים כל מילה שיוצאת מהפה של המרצה. מעשה זה לא פרודוקטיבי מאחר שאין באמת הקשבה או הפנמה של החומר, ובנוסף לזאת גם נמנעת חוויה אמיתית של ההרצאה. על מנת להימנע מכך יש לשמור על עקרון הרלוונטיות. בנוסף לכך להקשיב היטב להרצאה ולסכם את הנקודות החשובות. סיכום יתר רק יעייף את הסטודנט וייצור בהלה לא נחוצה.

בנוסף אל עיקרון הרלוונטיות, קיים גם עיקרון הסבלנות. חשוב שהסטודנטים ידעו להקשיב לחומר, להבין אותו ואז להחליט האם החומר ראוי לסיכום או לא. עיקרון אחר חשוב לא פחות, הוא קשב. כל סטודנט מודע ליכולת הקשב שלו ויודע מה יסיח את דעתו, לכן חשוב  לצמצמם כמה שיותר מסיחים ולמקד את הקשב  אל השיעור.

העיקרון האחרון הוא עיקרון הנוחות. ברגע שלסטודנט נוח הוא יכול להתרכז בהרצאה. עיקרון טוב שמשפיע על נוחות הוא שיטת כתיבה. כל סטודנט או סטודנטית צריכים למצוא את שיטת הכתיבה הנוחה ביותר עבורם. לסיכומו של עניין, ישנן דרכים רבות לסכם הרצאות אולם עם מעט היערכות מראש, קשב, סבלנות ושיטת סיכום נוחה, ההרצאה תסוכם ללא שום בעיה.

זקוקים לסיוע
בכתיבת עבודות?

נשמח לסייע, השאירו פרטים:

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

סגירת תפריט
נגישות

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים