שיפור יכולות הסטודנט לפני יציאה לשוק העבודה

המוסדות האקדמיים מכינים את הסטודנטים לקראת היציאה לשוק העבודה. ההכנה של המוסדות האקדמיים מסתכמת בעיקר בהקניית ידע תאורטי ולפעמים גם מעשי, אך ידע זה נוגע בעיקר לתחומים הטכניים. למשל סטודנט למשפטים ילמד את דיני החברות, דיני המשפחה וכו’; סטודנט לכלכלה ילמד את התאוריות הכלכליות והמתמטיקה שמאחוריהן; סטודנט למנהל עסקים ילמד את העקרונות החשבונאיים וכו’. כמובן שאלו הם דברים חשובים והכרחיים לצורך השתלבות בתפקידים חשובים ובעלי משוכרות גבוהות במשק, אך האם זה מספיק?

 

נראה שהלימודים האקדמיים מחסירים משהו חשוב לא פחות. לסטודנטים חסרים כלים אשר יעזרו להם להשיג את מטרותיהם במקומות העבודה שבהם הם ישתלבו בעתיד. למה הכוונה? האם סטודנט למשפטים שסיים בהצטיינות ושולט היטב בכל החוקים והפרוצדורות המשפטיות ידע לדבר בביטחון בפני השופט וגם יצליח לרכוש את אמון לקוחותיו, או שאולי למרות הצלחתו בלימודים עדייו ישדר להם מסר של חוסר ביטחון? אותו הדבר ניתן להגיד על הסטודנט למנהל העסקים, גם שם שליטה בנושאים טכניים כמו יסודות המימון ותורת ניהול הביצועים, עדיין לא מבטיחה לו שידע להנהיג נכון את העובדים או לשווק את רעיונותיו בפני הנהלת הארגון. המסקנה היא די ברורה, לצד לימודי המקצועות האקדמיים, יש להעניק לסטודנטים כלים נוספים. כלים שאותם ניתן להגדיר כאוניברסליים, מנותקים ממקצועות הלימוד אך הכרחיים ליישום נכון ותפקוד יום יומי בקריירה. אז על אילו כישורים אנו מדברים? ישנם כישורים שונים אשר יכולים לעזור לסטודנטים, למשל כישורי המנהיגות והיכולת לדבר מול קהל.

 

מנהיגות בשוק העבודה

 

מנהיגות אינה צומחת מתוך הידע האקדמי ובטח שלא מתוך הגדרת התפקיד בארגון. התואר מנהל והסמכויות המתלוות אליו לא הופכות אדם למנהיג. ההגדרה של מנהיגות, אם ננסח אותה בצורה תמציתית, מדברת על היכולת להוביל באמצעות מתן השראה ולא מתוך השלטת מרות. מי שרוצה להצליח בתור מנהל צריך ללמוד כיצד לתת השראה לעובדים, כיצד לגרום להם להאמין ברעיון ולמלא אותם במוטיבציה – זה לא נעשה אך ורק באמצעות שכר ובטח שלא באמצעות איומים (כמו החשש לאיבוד מקום העבודה), זה נעשה באמצעות כישורי מנהיגות כמו הבנה והקשבה, פיתוח מיומנויות חברתיות ועוד. אלו הם אינם דברים שלומדים במוסדות האקדמיים, אך אלו גם אינן תכונות מולדות כפי שרבים טועים לחשוב; אלו הם כישורים שניתן לאמן ולפתח.

 

דיבור מול קהל

 

עוד דבר חשוב שלפעמים נדרש במוסדות האקדמיים אך לא מלמדים אותו, זוהי היכולת לדבר מול קהל ולהעביר מסרים בצורה אפקטיבית. חלקנו מתמודדים עם פחד קהל וגם אם אין מדובר בפחד קהל, עדיין חסרים לנו הכלים להעביר מצגות ולדבר מול קהל בצורה אפקטיבית. לעתים סטודנטים נדרשים להעביר מצגות, אך בעוד הדגש שם הוא רק על התוכן המילולי, ישנה תורה שלמה המתייחסת לכל ההיבטים של דיבור מול קהל, מצורת הלבוש, דרך שפת הגוף וטון הדיבור.

 

יכולות אלו, כמו תכונות המנהיגות והמסוגלות לדבר מול קהל ולהעביר מסרים בצורה אפקטיבית אינם חלק מתכניות הלימודים, אך שליטה בהם היא כלי חשוב בדרך להצלחה.

זקוקים לסיוע
בכתיבת עבודות?

נשמח לסייע, השאירו פרטים:

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

סגירת תפריט
נגישות

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים