תואר בהוראה לכל מורה או גננת – טוב או רע

תואר בהוראה לכל מורה או גננת – טוב או רע

בשנים האחרונות חלה עליה במודעות ההורים למתרחש בבתי הספר והגנים. ניתן לראות הורים המפרסמים ברשתות החברתיות אירועים חריגים שהיו עדים להם במוסדות אליהם הם שולחים את ילדיהם, הורים המתארחים בכלי התקשורת ומדברים על המסגרות של ילדיהם ועוד. בעבר, מקובל היה לחשוב שהמורה או הגננת הינן בעלות סמכות עליונה ומוסמכות לתפקידן ותלונות ההורים היו מעטות. כיום, ההורים מעורבים בכל נדבך ונדבך מסדר היום של הילדים בגן או בבית הספר ולא מן הנמנע לראות הורה הבא בטענות או דרישות למורה או לגננת. האם הכשרת המורות והגננות השתנתה?

להכשרת העוסקים בעבודת החינוך של ילדינו חשיבות עליונה בהחלטתנו האם ולאן לשלוח אותם, אך הכשרה זו אינה בהכרח תואר אקדמי מסיבות שונות.

ראשית, במסגרת התואר האקדמי לומדות המורות והגננות כלים רבים העשויים לעזור להן בעבודתן, דרכי התמודדות עם מצבים שונים אותם יפגשו בשטח ועוד. אולם, ישנם גם נושאים רבים הנלמדים שאינם בהכרח רלוונטיים למקצוע ההוראה או הגננות אלא רק באים למלא את מיכסת נקודות הזכות אותן צריך הסטודנט למלא על מנת לקבל את התואר האקדמי הנחשק.

בנוסף, כל חומר אקדמי ניתן ללמד, אך אי אפשר ללמד אדם להיות אמפתי, רחום, מבין ומכיל כמו שכל מורה או גננת צריכות להיות. ניתן לומר שהכשרת המורות והגננות כוללת בתוכה עבודה מעשית המכשירה אותן לגישה נכונה לילדים ומתבגרים אך טענה זו ניתן להפריך על ידי אין ספור הסיפורים והעדויות על מורות וגננות שאינן ראויות למקצוען.

מקצוע ההוראה לגיל הבוגר או הרך הינו ראשון במעלה. רופאים נחשבים לעליונים בהכשרתם ובהשכלתם, אך כמו שהם מחזיקים בידם את גופנו, כך המורים והגננות מחזיקים בידם את נשמות ילדינו, ומה יותר חשוב ופגיע מאלו? אולם, על מנת להתקבל ללימודי רפואה צריך נתוני קבלה גבוהים במיוחד, אך על מנת להתקבל ללימודי הוראה במדינת ישראל, נתוני הקבלה גם במוסדות הנחשבים ביותר כל כך נמוכים שכל אחד ואחת יכולים להיות מורה או גננת.

לכן, אם אדם התקבל ללימודי הוראה וסיים את המסלול בהצלחה כי יש לו יכולות למידה טובות, אין זה מחייב שהוא או היא יהיו מורה או גננת טובים. עדיף היה הרבה יותר אם כל המורים, המורות והגננות היו מתקבלים על סמך מבחני אישיות הבודקים שבאמת יש להם את התכונות הנדרשות, את החמלה, ההבנה והאהבה לילדים ומתבגרים שלכל מורה או גננת צריכים להיות, ורק אז לעבור לשלב החשוב של לימוד החומר האקדמי הדרוש לכל מורה או גננת לצורך רכישת כלים דידקטיים.

לסיכום, אינני רואה חשיבות בתואר אקדמי לכל מורה או גננת מאחר והתואר עצמו אינו מעיד על אישיותו של האדם. לימודי תעודה או מקצוע יכולים לספק באותה מידה ובלבד שהאדם הלומד יהיה אדם.

סגירת תפריט
 
נגישות

צרו קשר