הבדל בין לימודי תעודה ותואר אקדמי
עבודה אקדמית, לימודי תעודה ותואר אקדמי

הבדל בין לימודי תעודה ותואר אקדמי

הרבה פעמים ניתן להתבלבל בין לימודי תעודה לבין לימודים של תואר אקדמי. הסיבה לבלבול  היא בעובדה שבשניהם קיימת מסגרת לימודית שמכשירה אדם לעסוק במקצוע מסוים. אולם עדין קיים עולם ומלואו בין לימודים אקדמיים לבין לימודי תעודה.

תחילה יש לאפיין לימודי תעודה. לימודי תעודה הינם מסגרת לימודית שמכשירה אדם לעסוק במקצוע מסוים או התמחות מסוימת. לימודים אלו לא נחשבים לתואר אקדמי אלא כהכשרה לעסוק במקצוע מסוים.

ישנן מספר מוסדות המספקים לימודי תעודה במקצועות הבאים: הסבה אקדמית להוראה, מנהל עסקים, עיתונאות, לימודי צילום וכדומה. מה שמייחד לימודי תעודה הוא שבמסגרת לימודים זו לא מושם דגש חזק על הלימודים האקדמיים אלא יותר על הפרקטיקה, ההסמכה והמקצוע בפרט.

לעומתם, לימודים אקדמיים הינם מסגרת חברתית בה רוכשים השכלה ובנוסף לזאת מקצוע. השכלה הכוונה למגוון רב של תכנים ומודלים תיאורטיים הנרכשים כחלק מתהליך שנועד להרחיב את הידע הקיים. בהתאם לזאת, באקדמיה גם רוכשים את ההסמכה על מנת לעסוק במקצוע מסוים.

לפחות כלפי חוץ נראה שאין יותר הבדלים בין מוסדות אלו. נראה כאילו שניהם מספקים את אותם השירותים אולם בפועל יש בהחלט הבדלים בינם. הבדל אחד הוא איכות ועומק הלימודים. בלימודים אקדמיים לומדים תכנים שמקורם מעולם המדע, המחקר והאקדמיה. תכנים אלו מהווים את רכישת ההשכלה. כמו כן בלימודים אקדמיים הסטודנטים מחויבים לעמוד במטלות אקדמיות כמו כתיבת עבודות אקדמיות וכדומה. לעומת זאת, בלימודי תעודה עומק הלימודים איננו מקיף כלימודים האקדמיים אלא התכנים שנלמדים הם רק תכנים הקשורים להכשרה.

אמנם בחלק ממסגרות לימודי התעודה הלומדים צריכים לכתוב עבודות מחקר אולם עבודות אלו הן לא עבודות המבוססות מחקר מדעי ואקדמי כעבודות אקדמיות. בהתאם לזאת, בעבודות המחקר הלומדים לא צריכים לעקוב לאחר חוקים נוקשים של כתיבה מדעית כעבודות אקדמית או להסתמך על מקורות ביבליוגראפיים. לסיכום, עבודות אקדמיות הן נישה השייכת בבלעדיות לאקדמיה.

בהתאם להבדל בעבודות האקדמיות בלימודי תעודה מסגרות ההכשרה הן רחבות יותר ומורכבות יותר מאשר בלימודים אקדמיים. בגלל שבלימודים אלו אדם רוכש מקצוע והכשרה, מסגרת הלימודים צריכה לספק לו את מיטב התנאים על מנת שבסוף הלימודים יהיה מוכשר. אם בלימודים אקדמיים מלמדים את הסטודנט לקרוא מאמר מדעי או לכתוב עבודה אקדמית, בנוסף להכשרות להשגת מקצוע. בלימודי תעודה מלמדים את כלל ההכשרות והפרקטיקות על מנת שאדם יוכל לעבוד במקצוע שלמד. הדגש הוא לא ההשכלה אלא המקצוע.

לסיכום, בין לימודים אקדמיים ולימודי תעודה יש הבדלים, ויחד עם זאת קווי דמיון. שתי מסגרות אלו הן מסגרות שמתאימות לקהלי יעד שונים ועונות על צרכים שונים. במידה והצורך הוא רכישת השכלה בנוסף למקצוע, המסגרת המיועדת היא לימודים אקדמיים. אך אם הצורך הוא רכישת התמקצעות בלבד המסגרת המיועדת היא לימודי תעודה.

סגירת תפריט
נגישות

צרו קשר