חושב ללמוד תואר שני בחו”ל? כל מה שעלייך לדעת!

חושב ללמוד תואר שני בחו”ל? כל מה שעלייך לדעת!

סיבות ללימודי מוסמך בחו”ל

כיום ישנן סיבות רבות ללמוד לימודים מתקדמים בחוץ לארץ. אחת מסיבות אלו היא אפשרויות תעסוקה טובות יותר. הסיבה לכך היא בעובדה שהשכלה היא מרכיב משמעותי להתחשב בו בשוק העבודה. לכן בהסתמך על זאת, ההשכלה האיכותית והנחשבת ביותר היא השכלה בחוץ לארץ, לכן אם אדם רוצה לעלות את סיכויו  להתקבל לעבודה מסוימת, עליו ללמוד בחו”ל.

סיבה נוספת ללמוד תואר שני בחו”ל היא ההתמקצעות. למרות שהאקדמיה בישראל מאפשרת מגוון רחב וענף של מקצועות לעבוד בהם, עדין ישנם המקצועות שלא ניתן ללמוד בארץ אלא בחו”ל. למשל ישנן הכשרות והתמקצעויות ספציפיות כמו ברפואת בעלי-חיים או עריכת-דין שניתן ללמוד רק בחו”ל ולא בארץ. לעיתים קרובות מתקיימת הסיטואציה לפיה את לימודי הבסיס לומדים בארץ ואת ההתמקצעות עוברים בחו”ל.

הסיבה השלישית היא תנאי קבלה “נוחים” יותר מהארץ במקצועות מסוימים. בדומה לקושי להתקבל ללימודי תואר ראשון במקצועות מבוקשים כמו רפואה, פסיכולוגיה ומשפטים. הקושי לקבלה לתואר שני במקצועות אלו הוא רב יותר. עקב אותו קושי, חלק גדול מהסטודנטים שלמדו בארץ תואר ראשון ואינם יכולים להתקבל לתואר שני במקצוע שרוצים, בוחרים לנסות את מזלם בחוץ לארץ הואיל שתנאי הקבלה בחלק מהמקצועות קלים יותר.

שלושת הסיבות שצוינו מקודם הן מקבץ קטן מבין סיבות רבות ללמוד תואר שני בחוץ לארץ. אולם לפני שקונים את כרטיס הטיסה, יש כמה גורמים משמעותיים שיש להתחשב בהם. גורם אחד הוא רמות ההשקעה והקושי שדורשים לימודים מתקדמים בחו”ל. בדומה לתואר מוסמך בארץ, תואר שני בחו”ל הוא תואר בעל רמה אקדמית גבוהה למדיי ודורש השקעה מרבית מצד הסטודנט. כל מוסד אקדמי מקדם ערכים אקדמיים אחרים, והערכים שמקודמים בארץ לא בהכרח יקודמו במדינה אחרת, לכן חשוב מאוד שהסטודנט יתאים את עצמו לנעשה במוסד האקדמי שלומד בו.

גורם אחר הוא השפה הנלמדת במכללה או באוניברסיטה. ברוב המוסדות האקדמיים ברחבי העולם לומדים בשפה האנגלית היות והיא שפה גלובאלית המזוהה ביותר עם הבינלאומיות שבאקדמיה. בעקבות זאת, חשוב מאוד שהסטודנט ישלוט בשפה האנגלית ברמת שפת אם, ובנוסף ילמד את הניב הספציפי שדוברים במדינה שהולך ללמוד בה. אנגלית ברמה טובה היא אמצעי הכרחי ללימודים בחו”ל, אין אפשרות אחרת.

גורם נוסף להתחשב בו הוא התרבות והאתיקה של המדינה בה הסטודנט הולך ללמוד. לכל מדינה קודים ואמות מידה משלה. קודים אלו מוטמעים אל התרבות ובהתאם לזאת באקדמיה. כאשר אתה הולך לשהות לתקופה של כשלוש שנים בממוצע במדינה אחרת, עלייך להתאקלם ולהשתלב בחברה, דרך טובה להתאקלם היא לאמץ את הקודים התרבותיים של אותה חברה נתונה.

טיפ מאיתנו: לפני שניגשים להגשת מועמדות במוסד אקדמי בחו”ל- כדאי לוודא מראש שכל המסמכים שלכם עומדים בדרישות המוסד. אם אתם מחזיקים גיליון ציונים בעברית, תצטרכו תרגום רשמי באישור נוטריון ולצורך כך כדאי לשכור שירותי חברת תרגום עם ניסיון והבנה בעולם האקדמי. הגשה של מסמכים אחרי בדיקה מדוקדקת, תחסוך מכם כאבי ראש ואכזבות ותשפר את סיכויי הקבלה שלכם למוסד המבוקש.

לסיכום, ישנן סיבות רבות ללמוד תואר שני בחו”ל ואכן לימודים אקדמיים בחו”ל יכולים להיות הרפתקה מיוחדת במינה, הם גם יכולים להיות הזדמנות טובה ללמוד במציאות אקדמית אחרת. אולם יש לעשות זאת רק לאחר התחשבות בכל המשתנים שצוינו ולהחליט האם ניתן לעמוד בהם.

סגירת תפריט
נגישות

צרו קשר