טכניקות לסיכום טקסט אקדמי לעבודות אקדמיות

היכולת לסכם כל טקסט אקדמי בין אם מדובר במאמרים או בפרקים בספר או בעבודה אקדמית היא יכולת שלה חשיבות רבה. הסיבה לכך היא בעובדה שחלק גדול מפעולת הלמידה תלויה ביכולת לעבד טקסטים מורכבים. על מנת ללמוד תוכן חדש יש לקרוא טקסט, להבין אותו, לסכם אותו לבסוף להפנים אותו. פעולת ההפנמה לא תוכל להתקיים אם לא תיעשה למידה לעומק ולמידה לעומק תתקיים אך ורק באמצעות עיבוד טוב לטקסט. הפנמה של טקסט היא קריטית לכתיבת עבודות אקדמיות.

נשאלת השאלה, איך מעבדים טקסט אקדמי? על מנת לענות על השאלה הזו יש להתייחס לשני מאפיינים: הגדרה של טקסט אקדמי ומבנה של טקסט אקדמי. טקסט אקדמי הוא טקסט שנכתב בידי אנשי מדע, תיאורטיקנים וחוקרים בדבר נושא מסוים בעל חשיבות מדעית. הנושא יכול להיות מחקר שהתקיים או הצגה של תיאוריה חדשה שהציגו כחלק מעבודה אקדמית.

בין אם הוא תזה, עבודה אקדמית או כל נושא אחר, לטקסט אקדמי יש מבנה. תכליתו של אותו מבנה היא לסדר את הרעיונות בטקסט בהתאם לסדר כרונולוגי. השם שניתן לאותו סדר הוא “המשפך”. משפך כלומר הרעיונות מתפרשים לאורך הטקסט מהכללי אל הספציפי כשהכללי הוא תחילתו של הטקסט והספציפי הוא סופו. דרך טובה לסכם טקסט אקדמי היא לעקוב ולסכם את הרעיונות המרכזיים בהתאם למבנה.

רוב הטקסטים והעבודות האקדמיות בנויים על הרצף הבא: מבוא, גוף , סיכום ולבסוף דיון. כל תת פרק מציג רעיון אחד מבין המארג השלם של הטקסט. במבוא יוצג התהליך שייעשה בטקסט, כלומר הצגה קצרה של כלל הרעיונות המרכזיים בטקסט.

בתת פרק הגוף תהיה התייחסות נרחבת לרעיונות המרכזיים שבטקסט. זהו הפרק בו הכותב מציג את עיקר התוכן והטענה המרכזית. הכותב יפרש ויסביר לעומק את הטענה שלו וינסה לפשט אותה עד כמה שניתן. זאת ועוד, לכל טקסט מורכבות רעיונית אחרת. כלומר לכל טקסט גוף שונה. ישנם טקסטים שלהם טענה מורכבת ומסועפת שפרושה על כמה רצפים,לעומת זאת ישנם הטקסטים שלהם טענה יחידנית.

תת פרק הסיכום מהווה כשילוב של שני הפרקים הקודמים. זאת אומרת שבתחילתו תוצג מטרת הטקסט, התהליך הסמנטי שנעשה בטקסט (הצגתם של ראשי הפרקים) ולבסוף את החלקים המשמעותיים בטענת החוקר, כלומר את תמציתו של פרק הגוף. לבסוף, פרק הדיון הוא הפרק שחותם את הטקסט. בפרק הזה מסכמים את כל הרעיונות המרכזיים שבטקסט. גם מתייחסים למטרת המחקר. לבסוף מסכמים את הטענה המרכזית ומסבירים מדוע היא חשובה וכדומה.

לסיכום, דרך טובה לסכם טקסט אקדמי כלשהוא היא באמצעות המבנה שלו. זאת אומרת שאם הסטודנטים יסכמו בקצרה את הרעיונות המרכזיים בפרקי העבודה האקדמית הם ייצרו מסמך שמאגד בתוכו את עיקר התוכן הרלוונטי של הטקסט. זוהי דרך מהירה ואפקטיבית להשיג את העיקר מטקסט אקדמי מורכב או במילים אחרות, דרך המלך לטקסט אקדמי היא באמצעות המבנה שלו.

צרו קשר למידע נוסף:

סגירת תפריט
נגישות