כתיבת עבודה אקדמית: בניית תוכן עניינים
עבודת סמינריון. קל זה לא יהיה (shutterstock)

כתיבת עבודה אקדמית: בניית תוכן עניינים

אחד השלבים המרגשים בכל כתיבת עבודה אקדמית הוא הכנת תוכן העניינים משום שזו הוכחה שאתם לקראת סיום. השתמשו בטיפים שלנו עבור כתיבת עבודה אקדמית

אחת הדילמות המרכזיות של סטודנטים רבים, אשר מתמודדים עם התהליך המפרך של כתיבת עבודה אקדמית, היא דילמה שקשורה בעמוד אחד, שנראה לעיתים טריוויאלי: תוכן העניינים. הבעיה המרכזית עם תוכן העניינים מתחילה כשאתם מבצעים הגהות ושינויים בעבודה, מוסיפים נספחים או משנים כותרות. ובכל פעם אתם נדרשים לחזור חזרה לתחילתה של העבודה האקדמית כדי לשנות גם את התוכן, במטרה לוודא התאמה מוחלטת בין ראשי הפרקים ומספרי העמודים כפי שהם בתוכן העניינים – לבין הכותרות שממלאות את העבודה עצמה. זה הרגע לגלות שלמעשה, אפשר להפוך את התהליך כולו לפשוט הרבה יותר, כך שלא תידרשו למאמץ רב אלא רק לביצוע עדכון אחד קטן בלחיצת כפתור רגע לפני שתשגרו את העבודה האקדמית אל המרצה או אל המדפסת שלכם.

בניית תוכן העניינים בעבודה אקדמית

באופן כללי, את תוכן העניינים ניתן ואף רצוי להשאיר בצד ולחזור אליו רק בסוף הדרך. מאחר ובמהלך תהליך הכתיבה של עבודה אקדמית צפויים שינויים ותיקונים רבים, הרי שגם הכותרות ומספרי העמודים ישתנו פעמים רבות. אם סיימתם את הכתיבה, או שאתם לפחות בעיצומה של ההגהה האחרונה לקראת הדפסתה, זה הזמן להגדיר את מספרי העמודים.

וודאו שעמוד השער שלכם איננו ממוספר, שכן הוא איננו חלק מהעבודה, ורק לאחר מכן התחילו ביצירת תוכן העניינים. סביר להניח שגם אתם, כמו כל סטודנט וסטודנטים בישראל (ובעולם) משתמשים במעבד התמלילים Word ומאחר וכך המצב, אתם יכולים ליצור תוכן עניינים אוטומטי, שיזהה את הכותרות ואת מספרי העמודים בקלות ובמהירות, וגם יתעדכן לאחר שתבצעו שינויים במסמך – בתנאי שהגדרתם את הכותרות הראשיות והמשניות, כמובן.

כתיבת עבודה אקדמית – חשיבות מבנה העבודה

עבודה אקדמית מורכבת בדרך כלל מכמה חלקים קבועים למדי. לאחר עמוד השער, שעליו יופיעו שם הקורס, כותרת העבודה ופרטיו האישיים של הסטודנט, נמצא תוכן העניינים, או הרשימה המלאה של ראשי הפרקים ומספרי העמודים שלהם, לצורך ניווט קל יותר בעבודה. רק לאחר מכן תהליך כתיבת עבודה אקדמית, שראשיתה בתקציר ובפרק המבוא, המשכה בתיאור שיטת המחקר ואיסוף הנתונים או בניתוח מאמרים, וסופה בפרקי הדיון, הסיכום והמסקנות. הפרק האחרון בהחלט של כל עבודה אקדמית הוא פרק הביבליוגרפיה, שכולל רשימה מפורטת של כל המאמרים והספרים שאוזכרו לאורך העבודה האקדמית כולה. הקפדה על כללים אלה היא קריטית בכל עבודה אקדמית, כך שאם יש לכם ספק לגבי מבנה העבודה או תוכן העניינים, מומלץ להתייעץ עם חברים, עם אנשי אקדמיה או עם כותבים מקצועיים שיידעו לכוון אתכם בצורה הטובה ביותר.

סגירת תפריט
נגישות

צרו קשר