איך לחפש מקורות מידע לכתיבת עבודה אקדמית

מקורות מידע

עבודת סמינריון יכולה להיות מטלה די מרתיעה בהתחלה, בעיקר אם זו החשיפה הראשונית לכתיבה מדעית. על מנת לכתוב עבודת סמינריון יש לקיים כמה שלבים, יש לבחור נושא, יש לנסח שאלת מחקר, יש להגדיר ראשי פרקים ולסוף לגשת למלאכת הכתיבה. אחד משלבים אלו חשוב במיוחד זהו שלב יצירת ראשי הפרקים. כדי לנסח ראשי פרקים באופן הטוב ביותר יש להסתמך על ספרות מחקרית מדעית, ספרות העוסקת בנושא עבודת הסמינריון. נשאלות השאלות, כיצד עושים זאת? כיצד מוצאים ספרות טובה לכתיבת עבודת הסמינריון?

טיפים ושיטות לחיפוש מקורות מידע

בניית ראשי פרקים היא תהליך שלו משמעות ניכרת בכתיבת עבודת הסמינריון. הסיבה לכך היא בעובדה שראשי פרקים הם הבסיס הרעיוני לכל העבודה. כשהמבנה בנוי היטב, הכותב יודע בכל שלב מה עליו לעשות. דרך המלך לראשי פרקים טובים היא באמצעות חיפוש מקורות מהימנים. אולם, לפני שמתחילים לחפש מקורות מידע, יש להתייחס אל טרום שלב שלפני החיפוש. שלב זה הוא שלב כתיבת נושא המחקר, שאלת המחקר והשערות המחקר.
אלו שלבי הבסיס לעבודה ונקודת ההתחלה לחיפוש באינדקסים האקדמיים. לאחר שנושא, שאלת והשערות המחקר כתובים ,יש לגשת אל מנוע חיפוש אקדמי (בדרך כלל ישנן הפניות למאגרים שונים באתר הספרייה או ברשת) ולכתוב את משתני המחקר במנוע החיפוש, חשוב מאוד לכתוב את משתני המחקר בקצרה. למשל, אם המחקר עוסק בשמרנות מינית בקרב הציבור הדתי בארץ ישראל, יש לכתוב במנוע החיפוש ” שמרנות מינית בציבור הדתי בישראל” וללחוץ על כפתור חפש, במעשה זה מנוע החיפוש יסרוק בכל המקורות שברשותו, ולאחר מכאן יציג בדף הרשת את כל מה שמצא.

לאחר שהופיעו התוצאות יש לצמצם את כל החומרים שהופיעו לפי מספר קריטריונים. קודם כל יש לצמצמם במנוע חיפוש את המקורות שאינם מדעיים (כתבות ומאמרים שונים) לאחר מכאן להקטין את התוצאות לפי טווח השנים הנדרשות. כל מרצה דורש טווח אחר, יש שמבקשים מאמרים מהעשור האחרון ויש אלו שמבקשים מחמש השנים האחרונות בלבד. השלב האחרון הוא אפשרי אבל מקל מאוד על העבודה, ניתן לבחור מאמרים אלקטרונים שנסרקו והועלו לרשת, במעשה זה נחסכת מהסטודנט הטרחה של למצוא מאמרים בכתבי עט או בספרים ולצלם אותם. הטיפ האחרון הוא להשתדל במידה וניתן לבחור מגוון רעיוני במאמרים, הכוונה שכל מאמר יציג מימד אחר של הנושא ולא מקבץ של מאמרים שמתבססים על אותו הרעיון.

צרו קשר למידע נוסף:

סגירת תפריט
נגישות