איך לסכם מאמר אקדמי?

כל סטודנט יודע כי במהלך התואר יש כמויות אדירות של מאמרים שיש ללמוד ולדעת, דבר היכול לבלבל וגם לתסכל. מוכרת לכם התחושה? אל דאגה! אנחנו פה בשביל לתת עצות שימושיות וקלות על איך לסכם מאמר אקדמי.

מהו מאמר אקדמי?

זהו מאמר שנכתב במסגרת מחקר על ידי חוקר או קבוצת חוקר, ומשקף תוצאותיו של מחקר שבו עסקו בנושא רלוונטי. מחקר אקדמי תמיד יתבסס על מחקרים שעשו בעבר, ובמקביל כל מחקר ינסה למצוא נושא מסוים עליו טרם עשו מחקר רחבה.

כך, למשל בסוף התואר על סטודנטים לכתוב עבודה סמינריונית, בה הם חוקרים נושא מסוים ומתבססים בסקירת הספרות על מחקרים/ מאמרים שיתמכו בשאלת המחקר של העבודה.

שימו לב, כאשר אתם מסכמים מאמר במסגרת שיעור יש דגש לקרוא ולהבין את פרק הממצאים והדיון. זאת מכיוון וזה עיקר השאלות שיכולות להופיע במבחנים כדי לבדוק אם באמת קראתם את המאמר

סטודנטית בודקת איך לסכם מאמר אקדמי

מתי מסכמים מאמר אקדמי?

אם זה במסגרת קריאת חובה לשיעור ולבסוף המאמר במסגרת הקריאה יהיה גם ב- מבחן/ בוחן/ הצגת מאמר בכיתה – עליהם יהיה ציון שככל הנראה גם יכנס לשקלול הסופי של נקודות הזכות בקורס  (נק”ז).

אם זה לסכם מאמרים לקראת כתיבת עבודות סמינריוניות או עבודות אחרות. כשכותבים עבודה סמינריונית יש להשתמש במספר רחב של מאמרים, ולכן כדי להקל על התהליך כדאי לדעת איך לסכם מאמר אקדמי.

איך לסכם מאמר אקדמי לעבודה סמינריוניות?

לעיתים רבות ישנו תוכן עניינים שעוזר לקורא להבחין בין עמודים, כשאנחנו מסכמים מאמר הוא גם עוזר לנו לראות אילו נושאים המאמר מרחיב עליהם. כך ניתן לדעת אם המאמר רלוונטי לנושא העבודה הסמינריונית, או לא. במידה ואין תוכן כשזה, אפשר לעשות סיכום מסודר ותמציתי של כותרות המשנה (בראש או על הדף).

למה חשוב לדעת איך לסכם מאמר אקדמי?

במהלך שנות התואר סטודנטים נדרשים לסכם מאמר כאשר הם כותבים עבודות אקדמיות, תזה, או כמטלה במסגרת קורס. מטרת הסיכום היא שונה בכל אחד מהם, ולכן גם כל סיכום שונה במאפייניו שלו.

כלל, סיכום מאמרים הינו חובה כחלק מדרישות סטודנט, ולא בכדי. כלומר, סיכום מאמרים עוזר להבין את החומר לעומק וחיברו לנושא השיעור, וכמובן כאשר יש רשימה של סיכומי מאמרים הדבר מסייע ומקל בכתיבת עבודות סמינריוניות.

אז איך לסכם מאמר אקדמי?

לפני תחילת הקריאה, עלינו לעמוד על אופיו של הטקסט המונח לפנינו. פרטים אלו – ובייחוד נקודות המוצא המקצועית והאידיאולוגית של המחבר – מסייעים לנו להכניס את הטקסט להקשר הרלוונטי ולהבין את מידת ההתאמה שלו לצרכנו.

זהות המחבר: רקע אישי ואקדמי

שנת פרסום הטקסט: מדד לעדכניותו

פרטי ההוצאה: מעידים על אופיו של הטקסט (אקדמי, מקצועי, עיתונאי)

הרבה אנשים מבזבזים זמן וקוראים את כל המאמר, אבל לא מצליחים להבדיל בין עיקר לטפל כדי לדעת איך מסכמים מאמר. בין אם מדובר סיכום מאמר במסגרת שיעור, או אם כאשר מסכמים מאמר עבור סמינריון.

יש לשים לב למרכיבים הבאים:

כותרות ראשית אמורה להיות אינפורמטיבית ולכוון את הקוראים לנושא המאמר. עיון בכותרות המשנה לפני קריאת המאמר עשוי לספק לקוראים “רעיון מארגן” כללי שמקל על הקריאה.

המבוא והסיכום – המבוא הוא תחילת המאמר המחקרי בו מבטאים את נושא המחקר וטענות מרכזיות באופן כללי. הסיכום אורז את כל נושא המחקר, שאלת המחקר, טענות מרכזיות ומסקנות בצורה תמציתית. אבל חשוב יותר – הוא מסדר, מארגן וקושר בין תובנות שנדמה לכם שהבנתם במהלך הקריאה.

מילים מרמזות הן מילים שמכווינות אותנו למרכיבי המפתח של המאמר ומצביעים על מרכיב ספציפי וצפוי שאותו אנו מחפשים בטקסט (כגון נושא, שאלת מחקר או טענה). בדומה למילים מרמזות, ישנם גם משפטי גבול – תמרורים . מדובר בסימנים שאמורים למשוך את תשומת ומרמזים על מעבר מנושא משנה אחד לנושא משנה אחר.

הפסקה כיחידה רעיונית: פסקה אמורה לכלול רעיון עצמאי או תובנה תיאורטית המצדיקה את כתיבתה בנפרד מהפסקה הקודמת.

לרוב, המשפט הראשון בכל פסקה הוא משפט הציר; שאר המשפטים מבהירים או מדגימים אותו באמצעות משפטי פיתוח.

אי לכך, יש להקדיש תשומת לב מיוחדת למשפט הראשון, או לחלופין לזהות מהו משפט הציר – תכלול אמירה אחת משמעותית שאם נוציא ממנה חלק מסוים היא תתמוטט, וכמעט לא תכיל דוגמאות או הסברים.

רשימת המקורות מהווה משאב חשוב שעשוי לסייע לנו במציאת חומר אקדמי רלוונטי להמשך קריאה.

סיכום

יש לשים לב לזהות מיהו כותב המאמר ומהו האג’נדה של הכותב כדי שנוכל להבין את המאמר. קריאת המאמר צריכה להיות רופפת בכולה, ולהתרכז בחלקים החשובים.

כאשר נכתוב עבודה סמינריונית לדוגמא נתמקד במבוא ובסיכום, כמו גם להבין מהם המילים המרמזות ואת משפטי הציר כדי להבין את נושא המאמר בכללותו, אך לקחת את הדברים שחושבים למחקר שלנו בלבד.

בניגוד לכך, סיכום מאמר במסגרת מטלה כיתתית יש לקרוא לשים דגש לפרק ממצאים ודיון, כמו גם למבוא וסיכוןם סיכום מאמר שכזה יהיה מעט יותר ארוך ויכלול יותר נתונים על המחקר עצמו, כיוון שלרוב זה מה שבודקים במסגרת המטלה.

כמו גם, כדי לעיין בסילבוס ולראות באיזה הקשר נשלחתם לקרוא את המאמר. למשל, נושא השיעור הוא הפלישה הנאצית, והמאמר מדבר על זה בצורה כזו או אחרת. כיוון ונושא השיעור הוא הפלישה הנאצית, המאמר בא לתת עוד מידע על הפלישה.

זקוקים למידע נוסף על תהליך כתיבת עבודות סמינריון? השאירו פרטים ואנו נשמח לסייע.

עקבו אחרינו גם בעמוד הפייסבוק, לעדכונים וטיפים נוספים.

עשוי לעניין אותך...

זקוקים לסיוע
בכתיבת עבודות?

נשמח לסייע, השאירו פרטים:

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

נגישות

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים

זקוקים לסיוע בכתיבת עבודות?

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

סבינה וסיון - שירות כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום לסטודנטים

ויקידמיה | שירות אקדמי לסטודנטים