כל מה שיש לדעת על מנת לכתוב עבודת-תזה

כל מה שיש לדעת על מנת לכתוב עבודת-תזה

עבודת-תזה היא עבודה אקדמית שמשקפת מחקר שקיים סטודנט בסיומו של תואר שני מחקרי. תכליתה של התזה היא לבחון השערה שאותה הגה החוקר באמצעות מחקר מדעי. עבודת-תזה היא העבודה האקדמית הקרובה ביותר לעבודת דוקטורט והיא מהווה כאמצעי ישיר והכרחי ללימודי דוקטורט.

אולם לפני שניתן להבין מהו בכלל מסלול מחקרי בתואר שני, יש להבין תחילה את תכליתו של התואר הזה. תואר שני הוא תואר שנועד להכשיר את הסטודנט לעבוד במקצוע שלמד. בהשוואה אל תואר שני,  בראשון לומדים את הבסיס התיאורטי, ועל סמך הבסיס הזה מתמקצעים בתואר השני. תואר שני הוא מגוון הכלים וההכשרות שמסופקים לסטודנט על מנת שיוכל לרכוש מקצוע. זו גם הסיבה ששמו הוא “מומחה”. הכוונה שבתואר זה רוכשים את המומחיות על מנת לעבוד. לכן  בהתייחסות אל תואר שני מחקרי, מסלול זה הוא המסלול דרכו רוכשים מקצוע חוקר אקדמי.

מסלול-מחקרי הוא לא מסלול הכרחי ללימודים אקדמיים. הכוונה שלא כל אדם אשר נרשם ללימודי תואר שני בהכרח ירשם למסלול מחקרי ויכתוב עבודת-תזה. אל מסלול מחקרי נרשמים אנשים שמעוניינים לפתח קריירה מחקרית באקדמיה ולהיות חוקרים. על מנת להיות חוקרים עליהם לכתוב עבודת-תזה איכותית, ברמה אקדמית גבוהה ורלוונטית לעולם המדע. אולם נשאלת השאלה, מהי תזה טובה?

מאפייניה של עבודת-תזה טובה

על מנת להבין מהי עבודת תזה טובה יש להבין מהי כתיבה טובה. בנוסף, יש להבין שעבודת-תזה היא לא עבודה אקדמית רגילה כמו עבודות סוף קורס או עבודת סמינריון. עבודת תזה היא השלב הראשוני שיש לעשות אם רוצים לפתח קריירת מחקר. כמו כן, עבודה זו משקפת מחקר מקורי, מיוחד ומעניין שתכליתו היא להעמיק ולהעשיר את המדע. לכן המאפיין הראשון של עבודת-תזה טובה הוא נושא ייחודי. הנושא צריך להיות נושא מספיק מקורי על מנת שיקבל אישור מטעם האוניברסיטה או המכללה. בהתאם לזאת, הנושא צריך להיות נושא שניתן לחקור אותו,לא כל נושא מיוחד הוא בהכרח נושא שניתן לבצע עליו מחקר מדעי. המאפיין השני הוא כתיבה טובה. כתיבה טובה היא לא בהכרח כתיבה שנונה. כתיבה לעבודת תזה צריכה להיות כתיבה תמציתית, ברורה ובהתאם לחוקי המדע. כמו כן, הכתיבה צריכה להיות מעוגנת במקורות  מהימנים.

המאפיינים השלישי והרביעי הם מאפייני הסדר והקוהרנטיות. בעבודה אקדמית כעבודת-תזה, או בפרט כל עבודה אקדמית, חשוב לעבוד בשיטתיות, לפי לוחות זמנים וסדר. סדר העבודה של עבודת-תזה הוא סדר מאוד דומה לסדר העבודה בעבודת סמינר. בעבודת סמינר עובדים לפי שלבים קבועים מראש. כלומר יש נהלים שיש לעקוב אחריהם בכרונולוגיות אחרת לא ניתן לכתוב את העבודה כפי שצריך. המאפיין האחרון הוא קוהרנטיות. חשוב מאוד שבכתיבה תהיה קוהרנטיות. הכוונה לזרימה רעיונית, הגיונית ושקולה. שכל שלב בטקסט יבנה את השלב שבא אחריו. לסיכום. אם כל אחד מארבעת המאפיינים יתקיימו כדרוש עבודת התזה שתכתב תהיה מקורית ומהימנה . גם תקדם את הסטודנט  אל קריירת המחקר שלו.

סגירת תפריט
 
נגישות

צרו קשר